Polska: Iława

Zbigniew Maćko

fotografia/podróże

   Nazywam się Zbigniew Maćko, urodziłem się i mieszkam w przepięknym miasteczku Iława (warmińsko-mazurskie).

Z wykształcenia jestem inżynierem oprogramowania (programista, projektant systemów informatycznych). Jednak to przyroda jest moją prawdziwą pasją.

   Przyroda fascynuje mnie od zawsze i przez większość życia staram się sie zachować z nią bardzo bliski kontakt.

Już, jako maleńki chłopiec miałem możliwości podglądać tajemnice natury, obserwować rzadsze gatunki zwierząt, poznawać rytuały i zwyczaje zwierząt. Te dziecięce doświadczenia głęboko zakorzeniły się w mojej pamięci i to one tak naprawdę ukształtowały moje życie. Każda wolną chwilę staram się przebywać w terenie, sprawia mi to ogromna radość i wtedy tak naprawdę odpoczywam.

   Kilka lat temu przestało mi wystarczać oglądanie piękna natury przez szkło lornetki i chcąc uwieczniać, nie tylko dla siebie, piękne spektakle przyrody, zamieniłem lornetkę na aparat fotograficzny.

   Obcowanie z dziką przyrodą uczy pokory i cierpliwości, ale daje poczucie ogromnej satysfakcji. Wiedza i doświadczenie pozwala na bliższy kontakt i pozwala poczuć prawdziwą więź z naturą. Jestem laureatem wielu prestiżowych konkursów przyrodniczych, moje fotografie ukazują się w atlasach przyrodniczych, książkach i różnego rodzaju publikacjach o tematyce przyrodniczej w Polsce i na całym świecie.

 

    Bohaterami moich "bezkrwawych łowów" są wyłącznie dzikie zwierzęta nigdy nie fotografuje w zoo. Nie wprowadzam do moich fotografii dodatkowych elementów i ich nie usuwam (fotomontaże) oglądając moje kadry macie Państwo pewność, że to dzikie stworzenia w swoim naturalnym środowisku.

    W żaden sposób nie zmieniam otaczającego mnie środowiska. Nie fotografuję ptaków przy gniazdach czy w innych ryzykownych dla nich sytuacjach. Dla mnie na pierwszym miejscu liczy się dobro przyrody, a dopiero fotografia.

    W swojej fotografii używam sprzętu firmy Canon który świetnie sprawuje sie w terenie i dzięki zwiększonej szczelności nie jest aż tak wrażliwy na warunki pogodowe. W swojej pracy używam kilku obiektywów również firmy Canon ale przeważnie są to obiektywy tele lub supertele pozwalają wykonywać zdjęcie bez stresowania zwierząt

i praktycznie dzięki odpowiedniemu maskowaniu nie jestem dla nich dostrzegalny.

 

    Obecnie prowadzę indywidualne warsztaty fotograficzne, na których możecie Państwo poznać tajniki fotografii przyrodniczej.

Wszystkich zainteresowanych warsztatami fotograficznymi serdecznie zapraszam na stronę:

www.zbigniewmacko.pl do zakładki "Warsztaty fotograficzne" lub zapraszam do kontaktu e-mail : 40569749@pro.onet.pl